Pages Menu
Categories Menu

Inwestowanie a wydatki

Inwestowanie a wydatki

Zawsze warto inwestować i odkładać na czarną godzinę. Jak jednak pogodzić to z bieżącymi wydatkami, rachunkami i milionami innych rzeczy mniej lub bardziej przewidywalnych? Czy jest to w ogóle realne? Nie da się ukryć, że ceny dzisiaj nieustannie wzrastają, nowe wydatki nas co rusz zaskakują, a tymczasem nasze pensje stoją na niezmiennym poziomie od wielu lat. I co gorsza, często perspektyw na to, by było lepiej po prostu nie ma. Jak zatem znaleźć w tym wszystkim złoty środek? Przede wszystkim powinniśmy unikać tak zwanego spontanicznego wydawania i opłacania rachunków. Na wstępie dobrze jest wszystko sobie rozpisać, zrobić po prostu listę comiesięcznych stałych wydatków.

Dzięki temu będziemy mieli jasną sytuację i zobaczymy wprost ile tak naprawdę wydajemy i ile nam zostaje. Jeśli chcemy zacząć cokolwiek oszczędzać, to warto rachunek ten dopisać do stałych comiesięcznych kosztów. Na wstępie jednak zastanówmy się, ile będziemy w stanie realnie odkładać. Nie chodzi tu o to, aby się porywać z motyką na słońce i od razu podawać wygórowane sumy, którym nie będziemy w stanie podołać. Kiedy zaczynamy, warto skupić się na wstępie na obowiązkowej, niewielkiej sumie i z czasem ją po prostu zwiększać. Jeśli uda nam się w danym miesiącu odłożyć więcej, to dobrze, jeśli nie, to grunt pilnować kwoty którą sobie ustaliliśmy jako minimum. Pamiętajmy, że oszczędzanie to ogromny krok pod kątem finansowej równowagi.

Posiadając pewną sumę, nie będziemy panikować na myśl o niespodziewanych wydatkach. Mało tego, zaoszczędzone pieniądze możemy też potraktować jako miły bonus i założyć sobie, że na określony cel przeznaczymy zaoszczędzone pieniądze.

Artykuł dzięki: